MÄSSTIDER OCH INFORMATION, veckan 19, 6:e påsksöndagen 6 mai 2018

Sjätte påsksöndagen

1:a läsningen Apg. 10:25-26, 34-35, 44-48
Psaltaren                                      Ps 98:1-4
2:a läsningen  1 Joh 4:7-10
Evangeliet  Joh 15:9-17

Lördag  5 mai

10.00 Mässa

Söndag  6 mai

09.30 Mässa på polska

11.00 Mässa på svenska

17.00 Mässa på engelska

18.30 Mässa på kroatiska

Måndag 7 mai

18.00  Vesper

18.30  Mässa

Tisdag 8 maj

18.00 Vesper

18.30  Mässa

Onsdag  9 maj

18.00 Vesper

18.30 Mässa 

Torsdag 10 maj

11 00 Mässa, Kristi  Himmelsfärd

Fredag 11 maj

18.00 Vesper

18.30 Mässa 

Lördag 12 maj

10.00 Mässa, pingstnovena börjar

 

KRISTI HIMMELSFÄRD

Nu på torsdag den 10 mai  firas Kristi Himmelsfärd  kl 11.00

TRÄDGÅRDSDAGEN

Den sker lördagen den 12 maj och börjar med morgonmässa kl 10.00. Välkomna!

BÖNMÖTE

El Shaddai karismatiska gruppen träffas tisdagar,  torsdagar och  lördagar varje veckan kl 18.30

Eritreanska gruppen träffas varje lördag kl 14.00

Engelskakören träffas varje fredaga kl 17.00

MARIA MÅNAD

Maj är traditionell Jungfru Maria, Herrens Moders månad. Kyrkan inbjuder oss att be speciellt med och be för Jungfru Marias förböner. Med anledningen av detta kommer vi att avsluta vardag mässorna under denna månad med rosenkransensbön. Välkomna  att be och ära hon som änglarna ärar och alla släkte ska ära.

VALLFÄRD TILL OSKARSTRÖM

Årets rosenkransvallfär till Oskarström äger rum den 26 maj. Alla barn som deltar i trosundervisning tillsammans med föräldrar och kateketerna förväntas delta.

Alla barn åker grattis medan vuxna betalar 150 kr. Anmälan kan göras på expeditionen tel 031 78 77 600  eller på listan som ligger på bordet i vapenhuset. Du får gärna betala via swish eller betala kontant till Robert eller Doris.

Andlig Ledare: Anders Kardinal Arborelius OCD

Tema: ”Vår inte rädd, Maria, du har funnit nåd hos Gud”

Busen tar 50 personer . Först till Kvarn gäller. Samling på gården kl. 07.45. Avfärd kl 08.00. Hemresan från Oskarström kl 16.00 och beräknas tillbaka kl 19.00. Glöm inte att ta mat och dryck.

ENGAGEMANG I FÖRSAMLINGEN

Först vill jag börja med att rikta ett stort tack till er alla som deltog aktivt i påskfirandet. Ert deltagande och feedback betyder allt för vår församlings arbete. Utan att ni visar intresse kan inte vår församling veta exakt vad vi skall förbättra och utveckla för att motsvara era behov och pastoralstrategi utvecklas. Arbetet i församlingen kräver alla medlemmars insats, engagemang och intresse så att tillsammans vi kan ta fram nya verktyg för att bemöta de utmaningar som vi står inför som troende i dagens samhälle. 

SUK

Du som är barn/ungdom är väl med i SUK, Sveriges Unga Katoliker? Om inte gå in på deras hemsida www.SUK:SE och anmäl dig som medlem. Det är gratis. Alla medlemmar som är under 13 år får tidningen Angelus gratis hem i brevlådan. Angelus utkommer  med fyra nummer per år.

BE MED PÅVEN I  MAI 2018

UNIVERSELL

Universell: att lekmännen troget följer sin kallelse genom att, på ett kreativt sätt möta dagens utmaningar.

Vill du delta i påvemässor, liturgiska förrättningar med påven eller i generalaudiensen som påven brukar hålla varje onsdag? Då behöver du förhandsbeställa gratisbiljetter. Du får inträdesbiljetter till arrangemangen via websidan för "Prefekturen för det påvliga hushållet" (Prefettura della Casa Pontificia).

BIBELN I DITT LIV

Det är väl känt att likgiltighet för Bibeln också är likgiltighet för Gud. Läs Bibeln! I den talar Gud till dig på ett speciellt sätt. Hans ord är Hans makt.   För dig som längtar efter bibelfördjupning finns det två terminer halvfart distans kurs samt resa till det Heliga landet en vecka i mars. Kursen arrangeras av Sankta Elisabets Folkhögskola –www.elisabet.se och startar  den 20 Augusti 2018. Ansök senast  15 maj.

EVIGHETSLAMPAN BRINNER
Under veckan brinner evighetslampan i tacksägelse för familjen Monica Kalimanjira. Låt oss tänka på dem under veckan.  Du kan boka evighetslampan för dig och de som du vill be för. Ring expeditionen på 031 78 77 600. Man ger ett stipendium som stöd till församlingens karitativa arbete på minst 100 kronor.

JAG VILL LÅTA LÄSA MÄSSA FÖR MIN INTENTION

Fråga din kyrkoherde eller någon annan präst om han kan ta emot din önskan. Man ger ett s.k.  mässtipendium på ca 50 kr.

SJUNDE PÅSKSÖNDAGEN
Apg 1:15-17, 20ac, 21 –26; Ps 103;; 1 Joh 4:11-16; Joh 17:11b-19

 

INFORMATION IN ENGLISH

ASCENSION THURSDAY

The Ascension of our Lord Jesus Christ into Heaven is celebrated  40 days after Easter, this Thursday 10th May at  11 AM.  Please join  us!

MONTH OF MARY, GOD’S MOTHER

The month of May is traditionally known in the Church as the month of Mary. The Church invites us to join with the Mother of God in prayer through the recitation of the Rosary. It is an opportunity to deepen our devotion to Mary, and to ask for her maternal protection. Throughout this month, we shall pray the rosary after every evening Mass except on Friday the 4th of May when we have a seminar.  We invite all to come call Mary blessed just as the Scripture declares that all generations will. We honour she whom angles honour.

PILGRIMAGE TO OSKARSTRÖM

The Annual Rosary Pilgrimage for  all west Sweden Catholics to Oskarström takes place on Saturday 26 May. All the young people taking part in our religious classes and their catechists are required to participate in the pilgrimage. It costs 150 kr for adults and free for children. You could pay to Robert or Doris. It is also possible to swish and indicate ‘Oskarström’. We gather at the church by 07.45. The  Bus leaves at exactly 8:am.  Leader: Anders Cardinal  Arborelius OCD.

THE BIBLE IN YOUR LIFE

It is a known  fact that ignorance of the Bible is also ignorance of God. It is unfortunate that many Catholics are not investing in the word of God. Please read your Bible. In it God speaks to you in a special way. In His word is His power!

THOSE WHO ARE NOT RECEIVING THE HOLY COMMUNION.

We wish to encourage those who are not receiving the most Holy Eucharist because of their state in life to  make an effort to discuss their challenges in this regard with any of  our priests

TABERNACLE LIGHT

The Tabernacle light burns in thanksgiving to God for the family of Monica Kalimanjira. Please let us remember them in our prayers this week

 

Webbdesign: Peter Tynkkynen