MÄSSTIDER OCH INFORMATION veckoblad 23 sön under 10 sept 2017

23 söndagen under året 2017

1:a läsningen Hes 33:7-9
Psaltaren                                      Ps 95:1-2, 6-9                                                                      
2:a läsningen Rom 13:8-10
Evangeliet Matt 18:15-20

Lördag 9 september

10.00  Mässa

Söndag 10 september

09.30 Mässa på polska

11.00 Mässa på svenska

17.00 Mässa på engelska

Måndag 11 september

18.00 Vesper

18.30 Mässa

Tisdag 12 september

18.00 Vesper

18.30 Mässa, den saliga jungfru Marias namn

Onsdag 13 september

18.00 Vesper

18.30 Mässa, S:t Johannes Chrysostomos

Torsdag 14 september

18.00 Vesper

18.30 Mässa, det heliga korsets upphöjelse

Fredag 15 september

18.00 Vesper

18.30 Mässa, den saliga Jungfru Marias smärtor

 

STÄNDIG BÖN FÖR ÄKTENSKAP  OCH FAMILJ

På onsdag den 13 september är det åter vår församlings tur att be för äktenskap och familj precis som varje gång den 13 i respektive månad.

BASARMÖTE

Basargruppen träffas den 21 september  kl. 19 efter mässan för ett planera årets julmarknad

CECILIA

Varje fredag kl. 17.30  träffas de som vill lära sig använda den katolska gudstjänstboken Cecilia.

MSP @ 40 ÅR

Missionssöndagen den 22 oktober firas med MSP, då MSP i år blir 40 år. Vi kommer att meddela när ett föredrag om MSP och dess verksamhet i 22 olika länder kommer att äga rum, detta som en del av aktiviteter runt jubileet.

HÖSTENS ÄKTENSKAPSSKOLA

För par som vill ingå äktenskapets sakrament anordnas äktenskapsskola på Johannesgården, Trollbärsvägen 16 i Tynnered  kl.18.30 den 28 september, 5 oktober, 10 oktober och 19 oktober. För mer information och anmälan kontakta  diakon Daniel Pauchard 0708962735 eller  Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den..">Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den..

EVIGHETSLAMPAN BRINNER
Under veckan brinner evighetslampan för Tedros. Låt oss be för honom under veckan .Du kan boka evighetslampan för dig och de som du vill be för. Ring expeditionen på 031 78 77 600. Man ger ett stipendium som stöd till församlingens karitativa arbete på minst 100 kronor.

SPRÅKUNDERVISNING (OBS Ändrade tider)

Språkundervisningen i svenska blir under hösten tisdagar k. 15.00-16.00 nybörjare och torsdagar kl. 16 nybörjare , kl. 17 fortsättare.

BIBELKURS I FÖRSAMLINGEN

Diakon Björn Håkanson kommer den 2 oktober till församlingen för att starta en bibelkurs. Höstens ämnen är från Gamla

Testamentet profeterna och från Nya Testamentet Lukas och Paulus.

BE MED PÅVEN I SEPTEMBER 2017

Evangelisationen Att  våra församlingar genom sin längtan att sprida evangeliet, ska kunna blir platser där tron förmedlas och nästankärleken blir synlig.

STÄDNING AV KYRKAN

Nästa vecka städas kyrkan av den polska  gruppen. Tack för er insats!

TRÄDGÅRDSDAG.

Trädgårdsgruppen planerar en arbetsdag ( på en lördag) i kyrkans trädgård:; i samband med detta kan vissa förberedande arbeten runt vår Mari-grotta utföras av oss i församlingen. Du ställer väl upp? Exakt dag meddelas senare.

JULMARKNAD

Församlingens julmarknad blir 1:a advent den 3 december. Det blir en julmarknad men ingen loppmarknad . Du kan därför inte lämna in några gamla kläder, böcker eller andra prylar till församlingen. Nya saker som går att sälja eller kan lottas ut tas tacksamt emot.

BESÖKANDE PRÄST

Fredagen den 15 september får församlingen en gästande präst, p. Baptiste Mapunda (M. fr). Han kommer från Tanzanierna och stannar till och med 14 oktober. Vi önskar honom värmt välkommen!

FÖRSAMLINGENS HEMSIDA

Inför arbetet med ny hemsida, kan synpunkter lämnas till Doris Wennerberg.

KOLLEKT

Nästa söndag tas kollekt upp till det Heliga landet.

KONSERT

Stiftets musikkonsulent Ulf Samuelsson kommer att ge en orgelkonsert lördagen den 9 december kl. 16.00. Missa inte detta!

BESÖK AV ELISABETHSYSTRAR

Systrarna från Vitryssland ställer ut sina varor till försäljning den 26 november.

24 SÖNDAGEN UNDER ÅRET

Syr 27:30-28:7, Ps 103:1-4, 9-12, Rom 4:7-9, Matt 18:21-35

 

INFORMATION IN ENGLISH

SPECIAL OFFERING FOR THE

HOLYLAND 17 SEPTEMBER

The offering taken next Sunday will be in support of the Holy Land. The holy sites and places in the Holy Land need to be preserved and maintained for posterity. As Christians, we are privileged to contribute in this tsk. We appreciate your generous offering for this purpose. Thanks!

PARISH FAMILY OUTING

The parish is organizing a family camp at ÅH Stiftgård for all families in our parish 9-10 September. To register your interest and receive more information, please contact Johanna Backman tel: 0704 54 22 05 or through e:Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

VISITING PRIEST

Rev Fr Baptiste Mapunda (M.fr) from Tanzania will be visiting our parish for his holidays. He arrives on 15 September and stays until 14 October 2017. Please let us make his visit a joyful and memorable one.

THE BIBLE IN YOUR LIFE

It is a known  fact that ignorance of the Bible is also ignorance of God. It is unfortunate that many Catholics are not investing in the word of God. Please read your Bible. In it God speaks to you in a special way. In His word is His power!

THOSE WHO ARE NOT RECEIVING THE HOLY COMMUNION.

We wish to encourage those who are not receiving the most Holy Eucharist because of their state in life to  make an effort to discuss their challenges in this regard with any of  our priests

Swish number—123 3453461 or our bank giro number: 5115-5034

 

  

Webbdesign: Peter Tynkkynen