MÄSSTIDER OCH INFORMATION veckoblad 28 sön under A 15 okt 2017

28 söndagen under året 2017

1:a läsningen Jes 25:6-9
Psaltaren                                      Ps 23                                             
2:a läsningen Fil 4:12-14, 19-20
Evangeliet Matt 22:1-14 (22:1-10)                                                       

Lördag 14 oktober

10.00  Mässa

12.00 Mässa på Gheezrit (biskop Kidane Mariiam jabio firar)

Söndag 15 oktober

09.30 Mässa på polska

11.00 Mässa på svenska

17.00 Mässa på engelska

Måndag 16 oktober

18.00 Vesper

18.30 Mässa, S:ta Hedvig. ordenskvinna eller S:ta Margareta Maria Alacoque, jungfru

19.00 Rosenkrans

Tisdag 17 oktober

18.00 Vesper

18.30 Mässa, S:t Ignatius av Aniochia. biskop och martyr

19.00 Rosenkrans

Onsdag 18 oktober

18.00 Vesper

18.30 Mässa, S:t  Lukas, evangelist

19.00 Rosenkrans

Torsdag 19 oktober

18.00 Vesper

18.30 Mässa, S:t Paulus av Korset. präst

19.00 Rosenkrans

Fredag 20 oktober

18.00 Vesper

18.30 Mässa

 

FÖREDRAGSSERIE

Vi fortsätter vår föredragserie.

20 oktober

TEMA: Att bekämpa fattigdom och hunger (SpringAid International Development SAID;s svar. kl. 19-21

Talare: p. Chikizie Onuoha MSP

ROSENKRANSENS MÅNAD

Oktober är rosenkransens månad. Kyrkan inbjuder oss att be speciellt med och be för Jungfru Marias förböner. Vi kommer att avsluta vårdags mässorna under denna månad med rosenkransbön (utom vid de gånger vi har föredrag.)

MSP 40 ÅR

Missionssöndagen den 22 oktober firas med MSP, då MSP i år blir 40 år.

VÄRLDSMISSIONSSÖNDAGEN

Världsmissionssöndagen infaller den 22 oktober i år. Alla uppmanas dela med sig till den katolska missionsverksamheten. Kyrkan ber oss om våra förböner och stiftskollekten denna dag tas upp för stöd för institutioner som stärker kyrkan och genom att bidra till att förbättra levnadsvillkoren för människor i länder med utbredd fattigdom, undernäring, brist på sjukvård och utbildning,

TRÄDGÅRDSDAG 28 OKTOBER.

Vi har en arbetsdag i kyrkans trädgård lördagen  den 28 oktober; i samband med detta kan vissa förberedande arbeten runt vår Maria-grotta utföras av oss i församlingen. Vi räknar med att jobba från ca 10.30 till 16.00. Ni får gärna anmäla er till Simon Woldegiorgis via SMS 0704283367 med tanke på att vi behöver veta hur många vi blir för att fördela arbetet för att ordna käk och fika. Du ställer väl upp?

JULMARKNAD

Församlingens julmarknad blir 1:a advent den 3 december. Det blir en julmarknad men ingen loppmarknad . Du kan därför inte lämna in några gamla kläder, böcker eller andra prylar till församlingen. Nya saker som går att sälja eller kan lottas ut tas tacksamt emot.

EVIGHETSLAMPAN BRINNER
Under veckan brinner evighetslampan för  en som vill vara anonym. Låt oss be för denna person under veckan .Du kan boka evighetslampan för dig och de som du vill be för. Ring expeditionen på 031 78 77 600. Man ger ett stipendium som stöd till församlingens karitativa arbete på minst 100 kronor.

SPRÅKUNDERVISNING

Språkundervisningen i svenska bär under hösten tisdagar k. 15.00-16.00 nybörjare och torsdagar kl. 16 nybörjare , kl. 17 fortsättare.

TROSUNDERVISNING

Trosundervisning den 22 oktober, 12 november, 26 november, 10 december.

BE MED PÅVEN I OKTTOBER 2017

UNIVERSELL  Att alla ska behandlas med respekt på arbetet och få sina rättigheter tillgodosedda och att de arbetslösa ska ges en möjlighet att vara med i uppbyggandet av det gemensamma goda.

RIKSLÄGER

SUK Sveriges Unga Katoliker,  ordnar riksläger 17-19 november på Marielund. Ålder: 16-28 år. Tema: Kroppens teologi. Se www.kroppensteologi.se Sista anmälningsdag 5 november. Kostnad 400 kronor  Reseersättning kan utgå. För mer information ring 076.8947272 eller 070-4321020 eller SUKs hemsida www.suk.se!

PASTORAL & EKONOMIRÅDET

Kallas härmed till möte torsdagen den 19 oktober kl. 18.30 Vi inleder med den heliga mässan.

KONSERT

Stiftets musikkonsulent Ulf Samuelsson kommer att ge en orgelkonsert lördagen den 9 december kl. 16.00. Missa inte detta!

STÄDNING AV KYRKAN

Nästa vecka städas kyrkan av den eritreanska gruppen. Tack för er insats!

29 SÖNDAGEN UNDER ÅRET

Jes 45:1, 4-6, Ps 96:1, 3-5, 7-10ac, 1 Thess 1:1-5a, Matt 22:15-21

 

INFORMATION IN ENGLISH

APPRECIATION

Fr John Baptiste Mapunda MAfr who has been visiting our parish has travelled back to Tanzania. He expresses his thanks to all  who made his stay with us a restful and joyful one for him as well as for all the gifts and presents.

ONE YEAR WITH THE LORD

It is exactly one year since our little brother, Dilon– Ed Tenjem was called back to his father heaven. We commend him to your prayer and also for the consolation of his family.

SEMINAR

20 October

Theme: Fighting poverty and hunger in Africa– SpringAid International Development—SAID’s Response. Speaker: Chikezie Onuoha MSP

Time: 7 pm

WORLD MISSION SUNDAY

There will be a special collection on World Mission Sunday celebrated on 22 October. The Church invites us to pray specially for its mission activities and to support financially poor missions.

RCIA

Are you unbaptized adult , or baptized in a different religious community, not having received the Eucharist and not confirmed? There is opportunity for you to join us in our Rite of Christian Initiation of Adults. This will make it possible for you to receive the three Sacraments at the same time. The programme will end at Easter next year. Please write your name on the list at table.

THE MONTH OF THE ROSARY

Traditionally, October is the month of the Rosary. This month the Church invites all  to pray in a special way with and ask for  the intercession of the Blessed Virgin Mary, the Mother of the Lord. Weekday masses during the month shall be concluded with the saying of the Rosary.

I WANT TO GET MARRIED IN THE CHURCH

It is important you start your preparation in time. Kindly request for an  appointment  with any of  your priests in the parish.

 

 

Webbdesign: Peter Tynkkynen