MÄSSTIDER OCH INFORMATION veckoblad 31 sön under 5 nov 2017

31 söndagen under året 2017

1:a läsningen Mal 1:14b-2:2; 2:8-10
Psaltaren                                      Ps 131                                  
2:a läsningen 1 Thess 2:7b-9, 13
Evangeliet Matt 23:1-12                                                

Lördag 4 november

14.00  Mässa

Söndag 5 november

09.30 Mässa på polska

11.00 Mässa på svenska

17.00 Mässa på engelska

Måndag 6 november

Ingen mässa

Tisdag 7 november

Ingen mässa

Onsdag 8 november

Ingen mässa

Torsdag 9 november

Ingen mässa

Fredag 10 november

Ingen mässa

18.30 Mässa, S:Leo den store., påve och kyrkolärare

 

MSP-RETRÄTT

Den 6 november till den 10 november kommer våra präster att vara bortresta på reträtt. Med anledning av detta kommer inte vardagsmässor att firas från måndag till fredag.

SUK:S BARNDAG

Sveriges unga katoliker (SUK Väst) anordnar den 16 december en dag för barn i åldrarna 7-12 år. Temat är jul och advent. Plats S:t Sigfrids Katolsk kyrka Borås. Dagen börjar kl. 13 och avsluts med mässan kl,18. Pris: 50 kr/barn. Anmälan till Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

BESÖK AV ELISABETHSYSTRAR

Söndagen den 26 november kommer de vitryska S:ta Elisabehsystrarna åter till vår församling. De visar och säljer olika religiösa artiklar. Inkomsterna från deras försäljning går till deras verksamhet för ban och unga. Stöd deras verksamhet genom att köpa något eller lämna ett bidrag

KYRKORNAS GLOBALA VECKA

Kyrkornas globala vecka är 19-26 november-. Årets tema är Hållbar värld för alla, om Agenda 2030 och de Globala målen. För mer information se www.globalaveckan.se

SUK:S VINTERLÄGER

Den 10 december kommer SUK Väst att ha ett ungdomsläger där de sjupsyke i Julens mysteriuem Dett läger är riktattill alla ugndomar fördda 202 eller äldre. Lägret är på Sjöviksgården utanför Alingsås. Kostnad 300 kronor För anmälan och mer informations gå in på suk.se

JULMARKNAD

 Församlingens julmarknad är 1:a advent den 3 december mellan kl. 9-19.

LITURGIMÖTE

Lektorer, organister, musiker och kör och alla som aktivt vill delta i att gestalta liturgin under advent-och jultiden inbjuds till möte den 16 november efter mässan.

FÖRSAMLINGSBREV

Vill du vara med och utforma ett församlingsbrev, dvs ett brev som ska skickas hem till alla församlingsmedlemmar. Kom då till arbetsmöte den 13 november efter mässan.

EVIGHETSLAMPAN BRINNER
Under veckan brinner evighetslampan för  en som vill vara anonym. Låt oss be för denna person under veckan .Du kan boka evighetslampan för dig och de som du vill be för. Ring expeditionen på 031 78 77 600. Man ger ett stipendium som stöd till församlingens karitativa arbete på minst 100 kronor.

UNGDOMSKVÄLL

I samarbete med SUK Väst anordnas den 11 november en kväll för ungdomar i församlingen.

SPRÅKUNDERVISNING

Språkundervisningen i svenska är under hösten tisdagar k. 15.00-16.00 nybörjare och torsdagar kl. 16 nybörjare , kl. 17 fortsättare.

TROSUNDERVISNING

Trosundervisning den 12 november, därefter 26 november och 10 december.

BE MED PÅVEN I NOVEMBER 2017

EVANGELISATIONEN Att Asiens kristna, genom att vittna om evangeliet i ord och handling, ska verka för dialog, fred och ömsesidig förståelse, särskilt mellan dem som tillhör olika religioner.

RIKSLÄGER

SUK Sveriges Unga Katoliker, ordnar riksläger 17-19 november på Marielund. Ålder: 16-28 år. Tema: Kroppens teologi. Se www.kroppensteologi.se Sista anmälningsdag 5 november. Kostnad 400 kronor  Reseersättning kan utgå. För mer information ring 076.8947272 eller 070-4321020 eller SUKs hemsida www.suk.se!

KONSERT

Stiftets musikkonsulent Ulf Samuelsson kommer att ge en orgelkonsert lördagen den 9 december kl. 16.00. Missa inte detta!

STÄDNING AV KYRKAN

Nästa vecka städas kyrkan av den engelskspråkiga gruppen. Tack för er insats!

32 SÖNDAGEN UNDER ÅRET

Vish 6:12-16, Ps 63:2-8, 1 Thess 4:13-18

 

INFORMATION IN ENGLISH

MSP RETREAT

We wish to inform you that all the priests in the parish will be away for MSP retreat in Falun. It is scheduled Monday 6—10 November. Because of this, there will be no daily Mass from Monday to Friday in our parish during this period. We count on your prayers as we shall always pray for you.

YOUTH EVENING

In collaboration with SUK Väst, we are organizing an evening for all the youths in our parish. This will take place on the 11 November at 6.30 pm.

CHILDREN CHRISTMAS CAROL

We are organizing a Christmas Carol Concert. It is hoped that those singing will be children and youths between the ages of 7—17. This will take place on 17h December 2017 after the English Mass. Those interested should place contact Mary Baily for details on 0709024316. Participation of all children are highly encouraged.

RCIA

Are you unbaptized adult , or baptized in a different religious community, not having received the Eucharist and not confirmed? There is opportunity for you to join us in our Rite of Christian Initiation of Adults. This will make it possible for you to receive the three Sacraments at the same time. The programme will end at Easter next year. Please write your name on the list at table.

THE BIBLE IN YOUR LIFE

It is a known  fact that ignorance of the Bible is also ignorance of God. It is unfortunate that many Catholics are not investing in the word of God. Please read your Bible. In it God speaks to you in a special way. In His word is His power!

 

 

Webbdesign: Peter Tynkkynen