MÄSSTIDER OCH INFORMATION veckoblad 32 sön underåret 12 nov 2017

32 söndagen under året 2017

1:a läsningen vISH 6:12-16
Psaltaren                                      Ps 63: 2-8                               
2:a läsningen 1 Thess 4:13-18
Evangeliet Matt 25:1-13                                               

Lördag 11 november

10.00  Mässa

Söndag 12 november

09.30 Mässa på polska

11.00 Mässa på svenska

17.00 Mässa på engelska

Måndag 13 november

18.00 Vesper

I8.30 Mässa

Tisdag 14 november

18.00 Vesper

I8.30 Mässa

Onsdag 15 november

18.00 Vesper

I8.30 Mässa, S:t Albertus Magnus

Torsdag 16 november

18.00 Vesper

I8.30 Mässa, S:ta Margareta av Skottland

Fredag 17 november

18.00 Vesper

18.30 Mässa, S:ta Elisabeth av Ungern

 

FÖRSAMLINGSBREV

Vill du vara med och utforma ett församlingsbrev, dvs ett brev som ska skickas hem till alla församlingsmedlemmar. Kom då till arbetsmöte den 13 november efter mässan.

LITURGIMÖTE

Lektorer, organister, musiker och kör och alla som aktivt vill delta i att gestalta liturgin under advent-och jultiden inbjuds till möte den 16 november efter mässan.

KYRKORNAS GLOBALA VECKA

Kyrkornas globala vecka är 19-26 november-. Årets tema är Hållbar värld för alla, om Agenda 2030 och de Globala målen. För mer information se www.globalaveckan.se

BESÖK AV ELISABETHSYSTRAR

Söndagen den 26 november kommer de vitryska S:ta Elisabetsystrarna åter till vår församling. De visar och säljer olika religiösa artiklar. Inkomsterna från deras försäljning går till deras verksamhet för ban och unga. Stöd deras verksamhet genom att köpa något eller lämna ett bidrag

STÄNDIG BÖN FÖR ÄKTENSKAP  OCH FAMILJ

På fredag den 13 november är det åter vår församlings tur att be för äktenskap och familj precis som varje gång den 13 i respektive månad.

SUK:S VINTERLÄGER

Den 10 december kommer SUK Väst att ha ett ungdomsläger där de sjupsyke i Julens mysteriuem Dett läger är riktattill alla ugndomar fördda 202 eller äldre. Lägret är på Sjöviksgården utanför Alingsås. Kostnad 300 kronor För anmälan och mer informations gå in på suk.se

RIKSLÄGER

SUK Sveriges Unga Katoliker, ordnar riksläger 17-19 november på Marielund. Ålder: 16-28 år. Tema: Kroppens teologi. Se www.kroppensteologi.se Sista anmälningsdag 5 november. Kostnad 400 kronor  Reseersättning kan utgå. För mer information ring 076.8947272 eller 070-4321020 eller SUKs hemsida www.suk.se!

JULMARKNAD

 Församlingens julmarknad är 1:a advent den 3 december mellan kl. 9-19.

Det blir en julmarknad men ingen loppmarknad . Du kan därför inte lämna in några gamla kläder, böcker eller andra prylar till församlingen. Nya saker som går att sälja eller kan lottas ut tas tacksamt emot.

EVIGHETSLAMPAN BRINNER
Under veckan brinner evighetslampan för  en som vill vara anonym. Låt oss be för denna person under veckan .Du kan boka evighetslampan för dig och de som du vill be för. Ring expeditionen på 031 78 77 600. Man ger ett stipendium som stöd till församlingens karitativa arbete på minst 100 kronor.

MARIASTATYN

Mariastatyn till grottan  är nu på väg till oss. Grottan ska nu färdigställas. Du kan bidra genom att sätta in ett belopp  på bankgiro 5115-5034 eller swisha123-3453461. Märk din insättning med “Mariastatyn”

TROSUNDERVISNING

Trosundervisning idag den 12 november, därefter 26 november och 10 december.

BE MED PÅVEN I NOVEMBER 2017

EVANGELISATIONEN Att Asiens kristna, genom att vittna om evangeliet i ord och handling, ska verka för dialog, fred och ömsesidig förståelse, särskilt mellan dem som tillhör olika religioner.

KONSERT

Stiftets musikkonsulent Ulf Samuelsson kommer att ge en orgelkonsert lördagen den 9 december kl. 16.00. Missa inte detta!

BIBELN I DITT LIV

Det är väl känt att likgiltighet för Bibeln också är likgiltighet för Gud. Läs Bibeln! I den talar Gud till dig på ett speciellt sätt. Hans ord är Hans makt.

32 SÖNDAGEN UNDER ÅRET

Ords 31:10-13, 19-20, 30-31; Ps 128:; 1Thess 5:1-6; Matt 25:14-30

 

INFORMATION IN ENGLISH

MARIA GROTTO

The life- bronze statue of our Blessed Mother for our grotto is on its way to us from Italy. This statue is unique having been made from our conception and drawing. We are yet to finish the payment. We shall now complete the work on the grotto. We would appreciate your participation in the project. Every contribution towards this project, would be greatly appreciated. 

You are welcome to  make your contribution via our Swish number—123 3453461 or our bank giro number: 5115-5034

CHILDREN CHRISTMAS CAROL

We are organizing a Christmas Carol Concert. It is hoped that those singing will be children and youths between the ages of 7—17. This will take place on 17h December 2017 after the English Mass. Those interested should place contact Mary Baily for details on 0709024316. Participation of all children are highly encouraged.

RCIA

Are you unbaptized adult , or baptized in a different religious community, not having received the Eucharist and not confirmed? There is opportunity for you to join us in our Rite of Christian Initiation of Adults. This will make it possible for you to receive the three Sacraments at the same time. The programme will end at Easter next year. Please write your name on the list at table.

THE BIBLE IN YOUR LIFE

It is a known  fact that ignorance of the Bible is also ignorance of God. It is unfortunate that many Catholics are not investing in the word of God. Please read your Bible. In it God speaks to you in a special way. In His word is His power!

I WANT TO GET MARRIED IN THE CHURCH

It is important you start your preparation in time. Kindly request for an  appointment  with any of  your priests in the parish.

 

 

Webbdesign: Peter Tynkkynen