MÄSSTIDER OCH INFORMATION veckoblad 1:a sön i advent 3 dec 2017

1:a söndagen i advent 2017

1:a läsningen Jes 63:16b-17, 64:1-8
Psaltaren                                      Ps 80              
2:a läsningen 1 Kor 1: 3-9
Evangeliet Mark 13:33-37 (11:1-10)                                            

Lördag 2 december

10.00 Mässa 

Söndag 3 december  - Julmarknad

09.30 Mässa på polska

11.00 Mässa på svenska

17.00 Mässa på engelska

 

Måndag 4 december

18.00 Vesper

I8.30 Mässa, S:t Johannes av Damaskus, präst och kyrkolärare

Tisdag 5 december

18.00 Vesper

I8.30 Mässa

Onsdag 6 december

18.00 Vesper

I8.30 Mässa, S:t Nicolaus, biskop

Torsdag 7 december

18.00 Vesper

I8.30 Mässa, S:t Ambrosius, biskop och kyrkolärare

Fredag 8 december

18.00 Vesper

18.30 Mässa, Jungfru Marias utkorelse och fullkomliga renhet, högtid

 

KOLLEKT TILL STIFTETS KARITATIVA ARBETE- FÖRSTA ADVENT

Kollekten idag  går till stiftets karitativa arbete. Stiftets adventsinsamling i år går till Caritas Sverige för att hjälpa Bangladesh bygga sin framtid efter de ödeläggande monsunregnen i höstas.

BARN OCH UNGA

Trosundervisning sker den 10 december, därefter juluppehåll. Trosundervisningen börjar igen den 14 januari 2018. 3 december är det julbasar med levande julkrubba. Den 17 december sjunger barnen lucia-och julsånger vid kyrkkaffet.

På Epifania, Herrens uppenbarelse, 6 januari blir det julfest med julspel efter mässan.

ADVENTSTIDEN

Adventstiden har en dubbel karaktär: dels är den en förberedelse till julen, då man firar åminnelsen av Guds sons första ankomst till människorna , dels är den en  tid då man riktar blicken mot Kristi återkomst vid tidens slut. Av dessa två skäl framstår advent som en tid av hängiven och glad förväntan.

SUK:S VINTERLÄGER

Den 10 december kommer SUK Väst att ha ett ungdomsläger där de djupdyker i Julens mysterium Detta läger är riktat till alla ungdomar födda 2002 eller äldre. Lägret är på Sjöviksgården utanför Alingsås. Kostnad 300 kronor För anmälan och mer informations gå in på suk.se

JULMARKNAD

 Församlingens julmarknad är idag1:a advent den 3 december mellan kl. 10-20.

Det blir mat och dryck, prylar, böcker, lotterier m.m.  VÄLKOMNA!!

MARIASTATYN

Mariastatyn till grottan  har anlänt. Grottan ska nu färdigställas. Du kan bidra genom att sätta in ett belopp  på bankgiro 5115-5034 eller swisha123-3453461. Märk din insättning med “Mariastatyn”

STÄDNING AV KYRKAN

Nästa vecka städas kyrkan av den engelskspråkiga gruppen. Tack för er insats!

Swishnummer—123 3453461; bankgironummer: 5115-5034

EVIGHETSLAMPAN BRINNER
Under veckan brinner evighetslampan för  p. Emmanuel Esukpa MSP  som vill  Gud har kallat till sig. Du kan boka evighetslampan för dig och de som du vill be för. Ring expeditionen på 031 78 77 600. Man ger ett stipendium som stöd till församlingens karitativa arbete på minst 100 kronor.

BE MED PÅVEN I DECEMBER 2017

UNIVERSELL

Att  våra äldre, med stöd från familjerna och församlingen, genom sin vishet och erfarenhet bidrar till att ge tron vidare till nya generationer.

KONSERTER I ADVENTSTID

Stiftets musikkonsulent Ulf Samuelsson kommer att ge en orgelkonsert lördagen den 9 december kl. 16.00.

Den eritreanska gruppen kommer att ge en konsert lördagen den 16 december kl. 16.00

BIBELN I DITT LIV

Det är väl känt att likgiltighet för Bibeln också är likgiltighet för Gud. Läs Bibeln! I den talar Gud till dig på ett speciellt sätt. Hans ord är Hans makt.

JAG VILL LÅTA LÄSA MÄSSA FÖR MIN INTENTION

Fråga din kyrkoherde eller någon annan präst om han kan ta emot din önskan. Man ger ett s.k.  mässtipendium på ca 50 kr.

JAG VILL GIFTA MIG

Det är viktigt att du startar förberedelsen i tid. Avtala en tid med någon av prästerna.

ANDRA SÖNDAGEN IADVENT

Jes 9-11, Ps 85:9ab, 10-14, 2 Pet 3:8-14, Mark 1;1-8

 

INFORMATION IN ENGLISH

DIOCESAN SPECIAL ADVENT OFFERING– FIRST ADVENT 3 DEC

The Diocesan Special Advent Offering is taken this Sunday. This year it goes to Caritas Sweden to help Bangladesh rebuild their future after the devastating monsoon rain last autumn. Thanks for your gift. 

CHISTMAS BAZAAR

Our parish annual Christmas Bazaar  takes place today, 1st of Advent,  3 December between 09.00– 7 pm .We encourage you to participate actively. All the proceeds will go in support of the members of Faith and Light,.

BLESSING ADVENT CANDLES

The Church is rich with symbols and signs pointing beyond themselves to eternal realities. During Advent, we bless candles and wreaths on the first Sunday. One could bring advent candles and wreaths for blessing in the parish which can then be used in the homes. You can also pray over them in your homes. May the light of Advent truly be a light of hope and joy for you and your loved ones.

ORGAN CONCERT 9 DEC

Ulf Samuelsson, the diocesan music director will be giving an organ concert in our parish on Saturday  9th  December at 4.pm. It will be a wonderful experience to come hear our organ sound in its best at the hands of gifted organist. This is part of our spiritual preparation in Advent to welcome, the child of Mary, our brother and redeemer. 

CHILDREN CHRISTMAS CAROL

We are organizing a Christmas Carol Concert. It is hoped that those singing will be children and youths between the ages of 7—17. This will take place on 17th December 2017 after the English Mass. Those interested should place contact Mary Baily for details on 0709024316. Participation of all children are highly encouraged.

 

Webbdesign: Peter Tynkkynen