MÄSSTIDER OCH INFORMATION veckoblad 3:e sön under året B 21 jan 2018

 3:e sön under året 2018

1:a läsningen Jon 3:1-5, 10
Psaltaren                                      Ps  25:4-5b, 6-9
2:a läsningen 1 Kor 7:29-31
Evangeliet Mark 1:14-20                   

Lördag 20 januari

10 00 Mässa

Söndag 21  januari

09.30 Mässa på polska

11.00 Mässa på svenska

17.00 Mässa på engelska

Måndag 22 januari 

18.00 Vesper

18.30 Mässa, S:t Vincentius av Saragossa, diakon och martyr

Tisdag 23 januari

18.00 Vesper

18.30 Mässa

Onsdag 24  januari

18.00 Vesper

18.30 Mässa, S:t Francois de Sales, biskop och kyrkolärare

Torsdag 25 januari

18.00 Vesper

18.0 Mässa, Den helige Paulus omvändelse

Fredag 26 januari

18.00 Vesper

18.0 Mässa, S:t Timotheos och S:t Titus, biskopar

MSP DAG

Vi firar den helige apostel Paulus omvändelse i vår församling nästa vecka. Alla de 6 MSP prästerna kommer att vara i vår församling för bön, reflektion, seminarium och mässa för att fira den helige Paulus omvändelse mellan den 26-28 januari. Firandet fortsätter i församlingssal efter varje mässa.

TROSUNDERVISNING

Nästa tillfälle är 28 januari.

SPRÅKUNDERVISNING

Språkundervisningen började igen den 9 januari. Nybörjare torsdagar kl. 13.00, Fortsättare tisdagar kl. 17.00 , Avancerade torsdagar kl. 17.00. 

STÄDNING AV KYRKAN

Nästa vecka städas kyrkan av den filippinska  gruppen. Tack för er insats!

EL SHADDAI

Den karismatiska gruppen El Shaddai har nu verkat i församlingen i fyra år. Detta firas med en minnesdag lördagen den 27 januari 2018 mellan klockan 10.00-18.00. Dagen inleds med den heliga mässan. Alla är hjärtligt välkomna.

FÖREDRAGSSERIE– HÅLLBARA UTVECKLINGSMÅL– AGENDA 2030

Den 9 februari börjar en serie om 4 föreläsningar, där arrangören är SAID SWEDEN i samarbete med vår församling. Föredragshållare är p. Chikezie, msp och Ntamazeze Janviere. Kvällens tema är God, Faith and Money. Övriga tillfällen är 6 april, 4 maj och 25 maj. Alla gånger kl. 19. Föredragen hålls på engelska.

LEKTORSMÖTE

Lektorerna träffas den 30 januari efter kvällsmässan.

FÖRSAMLINGSMÖTE

Årets församlingsmöte ( årsmöte) hålls efter mässan på svenska söndagen den 18 mars 2018.Alla församlingsmedlemmar uppmanas delta. Har du några förslag? Skicka dem till expeditionen eller ge dem till någon av pastoral– och ekonomirådets ledamöter. Dagordning, verksamhetsbeättelse, årsbokslut samt revisionsberätttelse kan hämtas från expeditionen veckan innan mötet.

FASTERETRÄTT

Årets fastereträtt leds av p. Fredrik Emanuelsson OMI. Den äger rum 16-18 mars. Vi börjar med korsvägsandakt kl. 17.45 fredagen den 16 mars och avslutar med den heliga mässan kl 11 den 18 mars.

DJUP I SKRIFTEN SERIE-BIBELKURS

Diakon Björn Håkonsson återkommer till församlingen fredagen den 23 februari Efter kvällsmässan  talar han om Johannesskrifterna. Evangeliet, breven, Uppenbarelseboken..  

BE MED PÅVEN I JANUARI  2018

EVANGELISATIONEN

Att de kristna och andra religiösa minoriteter i Asien får praktisera sin tro i full frihet

VÄLKOMMEN TILL TJEJLÄGER

Tema: Kvinnan Guds mästerverk ”långt mer än pärlor är hon värd”

Plats: På Marielund, Ekerö,

16-18 Feb, Åldersgräns: 15-28

Pris 400 kr. sista anmälningsdag: 5 feb via www.suk.se

BE FÖR OCH STÖD  MISSIONÄRER

Vill du stödja utbildning av katolska missionärspräster? Vissa personer blir missionärer genom att lämna sina hemländer, medan andra missionerar genom att ge av sina resurser till deras utbildning. Vi är tacksamma för ditt stöd till utbildning av MSP –präster iför missionärsaktiviteter i 22 länder runt om i världen. För mer information ring 031 78 77 602.

EVIGHETSLAMPAN BRINNER
Under veckan brinner evighetslampan för en som vill vara anonym.Låt oss be för denna person under veckan.  Du kan boka evighetslampan för dig och de som du vill be för. Ring expeditionen på 031 78 77 600. Man ger ett stipendium som stöd till församlingens karitativa arbete på minst 100 kronor.

4 SÖNDAGEN UNDER ÅRET

5 Mos 18:15-20, Ps 95:1-2, 6-9, 1 Kor 7:32-35, Matt 1:21-28.

 

INFORMATION IN ENGLISH

MSP DAG—CONVERSION OF ST PAUL

We shall celebrate the feast of the conversion of St Paul next Sunday.  All the 6 MSP  priests in Sweden will be in our parish for prayer, reflection,  seminar  and Mass to celebrate the conversion of St Paul from 26-28 January. The celebration continues in the parish hall after every Mass. Please pray for MSP fathers!

LECTURE SERIIES—A  SUSTAINABLE DEVELOPMENT GOALS SEMINAR

SAID Sweden is happy to announce the resumption of  its seminar series in collaboration with St Mary Magdalena parish aimed  at contributing to the achievement of  the United Nation’s Sustainable Development Goals (SDGs).  Topic: God, faith and money.  Date: 9 Feb,  7 pm. (saidsweden.se)

EL SHADDAI  CHARISMATIC

The El Shaddai Prayer Partners will celebrate their  4th anniversary featuring worship, Intercessions, ministrations, prophetic  messages and healing  on 27 January. Theme: Service. Time: 10 AM—6 PM. You are welcome to worship Yahweh, El Shaddai with us !

BECOMING AN ASSOCIATE MISSIONARY OF ST PAUL (AMSP)

There are different ways of going to the missions. Some people become missionaries by leaving their own countries. Some others become missionaries by supporting those who leave their countries by making spiritual and material contributions. AMSP are those who support the MSP  in their work for the missions around the globe through prayers and financial aids.  Please contact any of the  MSPs in the parish  for more information on how you can join. Please for  the AMSP  brothers and sisters.

RCIA

Are you unbaptized adult , or baptized in a different religious community, not having received the Eucharist and not confirmed? There is opportunity for you to join us in our Rite of Christian Initiation of Adults. This will make it possible for you to receive the three Sacraments at the same time. The programme will end at Easter .

 

 

Webbdesign: Peter Tynkkynen