MÄSSTIDER OCH INFORMATION veckoblad 4 sön under 28 jan 2018

 4:e sön under året 2018

1:a läsningen 5Mos 18:15-20
Psaltaren                                      Ps  95:1-2, 6-9
2:a läsningen 1 Kor 7: 32 -35
Evangeliet Mark 1:21-28                  

Lördag 27 januari

10 00 Mässa

Söndag 28 januari

09.30 Mässa på polska

11.00 Mässa på svenska

17.00 Mässa på engelska

Måndag 29 januari 

18.00 Vesper

18.30 Mässa

Tisdag 30 januari

18.00 Vesper

18.30 Mässa

Onsdag 31  januari

18.00 Vesper

18.30 Mässa, S:t Giovanni Bosco, präst

Torsdag 1 februari

18.00 Vesper

18.0 Mässa, S:t Blasius, biskop och martyr

Fredag 2 februari

17.45 Tillbedjan

18.00 Vesper

18.0 Mässa

 

MSP DAG

Vi firar den helige apostel Paulus omvändelse i vår församling idag. Alla de 6 MSP prästerna är i vår församling för bön, reflektion, seminarium och mässa för att fira den helige Paulus omvändelse mellan den 26-28 januari. Firandet fortsätter i församlingssalen efter mässan.

TILLBEDJAN TILL JESU HJÄRTA

Tillbedjan till Jesu Hjärta hålls fredagen den 2 februari kl. 17.45. Kom och i stillhet lyssna till

Herren.

S.T BLASIUS

S:t Blasius firas den 1 februari. Han var en biskop som botade många sjuka. Han dog martyrdöden år 316. Den särskilda S;t Blasiusvälsignelsen för sjuka ges till den som önskar vid mässan den 1 februari och vid mässorna på Kyndelsmässodagen. 

KYNDELSMÄSSODAGEN

Nästa söndag är det Kyndelsmässodagen då vi firar Herrens frambärande i templet. Ljus kommer att välsignas i samband med högtidligt intåg i kyrkan. Vid mässans början har de troende ljus i händerna. Ljusen tänds då man sjunger ant. Herren kommer (Cecilia 358).

TROSUNDERVISNING

Idag den 28 januari. Därefter 11 februari, 25 februari, 1mars( korsvägsandakt), 11 mars, 25 mars, 8 april, 2 april, 13 maj, 27 maj, 10 juni.

SPRÅKUNDERVISNING

Nybörjare torsdagar kl. 13.00, Fortsättare tisdagar kl. 17.00 , Avancerade torsdagar kl. 17.00. 

STÄDNING AV KYRKAN

Nästa vecka städas kyrkan av den svenskspråkiga gruppen. Tack för er insats.

FÖREDRAGSSERIE– HÅLLBARA UTVECKLINGSMÅL– AGENDA 2030

Den 9 februari börjar en serie om 4 föreläsningar, där arrangören är SAID SWEDEN i samarbete med vår församling. Föredragshållare är p. Chikezie Onuoha msp och Ntamazeze Janviere. Kvällens tema är God, Faith and Money. Övriga tillfällen är 6 april, 4 maj och 25 maj. Alla gånger kl. 19. Föredragen hålls på engelska.

LEKTORSMÖTE

Lektorerna träffas den 30 januari efter kvällsmässan.

FÖRSAMLINGSMÖTE

Årets församlingsmöte ( årsmöte) hålls efter mässan på svenska söndagen den 18 mars 2018.Alla församlingsmedlemmar uppmanas delta. Har du några förslag? Skicka dem till expeditionen eller ge dem till någon av pastoral– och ekonomirådets ledamöter. Dagordning,

verksamhetsberättelse, årsbokslut samt revisionsberättelse kan hämtas från expeditionen veckan innan mötet.

FASTERETRÄTT

Årets fastereträtt leds av p. Fredrik Emanuelsson OMI. Den äger rum 16-18 mars. Vi börjar med korsvägsandakt kl. 17.45 fredagen den 16 mars och avslutar med den heliga mässan kl 11 den 18 mars.

DJUP I SKRIFTEN SERIE-BIBELKURS

Diakon Björn Håkonsson återkommer till församlingen fredagen den 23 februari Efter kvällsmässan  talar han om Johannesskrifterna. Evangeliet, breven, Uppenbarelseboken..  

BE MED PÅVEN I JANUARI  2018

EVANGELISATIONEN

Att de kristna och andra religiösa minoriteter i Asien får praktisera sin tro i full frihet

VÄLKOMMEN TILL TJEJLÄGER

Tema: Kvinnan Guds mästerverk ”långt mer än pärlor är hon värd”

Plats: På Marielund, Ekerö,

16-18 Feb, Åldersgräns: 15-28

Pris 400 kr. sista anmälningsdag: 5 feb via www.suk.se

VÄLKOMMEN TILL LÄGER OM KATOLSK MANLIGHET

Tema: Att leva som katolsk man.

Plats Bockaberg i Floda

16 -18 februari. Åldersgräns 18-28 år

Pris 400 kr. Sista anmälningsdag 2 februari via www.suk.se

KYNDELSMÄSSODAGEN, HERRENS FRAMBÄRANDE I

TEMPLET

Mal 3:1-4, Ps 24:7-10, Heb 2:14-18, Luk 2:22-40

 

INFORMATION IN ENGLISH

MSP DAG—CONVERSION OF ST PAUL

We celebrate the feast of the conversion of St Paul this Sunday in our parish . We thank God for the presence of all  the 6 MSP  priests in Sweden in our parish for prayer, reflection,  and Mass to celebrate the conversion of St Paul from 26-28 January. The celebration continues in the parish hall after every Mass. Please pray for MSP fathers!  We like to appreciate all those in the parish who are Associate Missionaries of St Paul and all those who support spiritually, morally and materially. May the God of  Apostle Paul keep you in His love!

EL SHADDAI  CHARISMATIC

The El Shaddai Prayer Partners celebrated their  4th anniversary featuring worship, Intercessions, ministrations, prophetic  messages and healing  yesterday 27 January. Theme: Service. All the members of El Shaddai Prayer Partners would like to thank God and other El Shaddai chapters who joined in the celebration and all others who came to share the joy of the Lord with us.

BECOMING AN ASSOCIATE MISSIONARY OF ST PAUL (AMSP)

There are different ways of going to the missions. Some people become missionaries by leaving their own countries. Some others become missionaries by supporting those who leave their countries by making spiritual and material contributions. AMSP are those who support the MSP  in their work for the missions around the globe through prayers and financial aids.  Please contact any of the  MSPs in the parish  for more information on how you can join. Please for  the AMSP  brothers and sisters.

LECTURE SERIIES—A  SUSTAINABLE DEVELOPMENT GOALS SEMINAR

SAID Sweden is happy to announce the resumption of  its seminar series in collaboration with St Mary Magdalena parish aimed  at contributing to the achievement of  the United Nation’s Sustainable Development Goals (SDGs).  Topic: God, faith and money.  Date: 9 Feb,  7 pm. (saidsweden.se)

 

 

Webbdesign: Peter Tynkkynen