MÄSSTIDER OCH INFORMATION veckoblad Herrens frambärande i templet 4 feb 2018

 Herrens frambärande i templet  2018

1:a läsningen Mal 3:1-4
Psaltaren                                      Ps  24:7-10
2:a läsningen Heb 2:14-18
Evangeliet Luk 2:22-40                 

Lördag 3 februari

10 00 Mässa

Söndag 4 februari

09.30 Mässa på polska

11.00 Mässa på svenska

17.00 Mässa på engelska

Måndag 5 februari 

18.00 Vesper

18.30 Mässa, S:ta Agatha, jungfru och martyr

Tisdag 6 februari

18.00 Vesper

18.30 Mässa, S:t Paul Miki och hans följeslagare, martyrer

Onsdag 7  februari

18.00 Vesper

18.30 Mässa

Torsdag 8 februari

18.00 Vesper

18.0 Mässa, S:t Hieronymus Emiliani

Fredag 9 februari

18.00 Vesper

18.0 Mässa

 

TACK

Stort Tack till alla som var med och  firade den helige aposteln Paulus omvändelse, MSP DAG och och El  Shaddais jubileum i vår församling. Det blev innehållsrika och välsignade dagar.

KYNDELSMÄSSODAGEN

Idag är det Kyndelsmässodagen då vi firar Herrens frambärande i templet. Ljus kommer att välsignas i samband med högtidligt intåg i kyrkan. Vid mässans början har de troende ljus i händerna. Ljusen tänds då man sjunger ant. Herren kommer (Cecilia 358).

S.T BLASIUS

S:t Blasius firades den 1 februari. Han var en biskop som botade många sjuka. Han dog martyrdöden år 316. Den särskilda S;t Blasiusvälsignelsen för sjuka ges till den som önskar vid mässan vid mässorna idag på Kyndelsmässodagen. 

TROSUNDERVISNING

11 februari, 25 februari, 1mars( korsvägsandakt), 11 mars, 25 mars, 8 april, 2 april, 13 maj, 27 maj, 10 juni.

SPRÅKUNDERVISNING

Nybörjare torsdagar kl. 13.00, Fortsättare tisdagar kl. 17.00 , Avancerade torsdagar kl. 17.00. 

STÄDNING AV KYRKAN

Nästa vecka städas kyrkan av den engelskspråkiga gruppen. Tack för er insats.

FÖREDRAGSSERIE– HÅLLBARA UTVECKLINGSMÅL– AGENDA 2030

Den 9 februari börjar en serie om 4 föreläsningar, där arrangören är SAID SWEDEN i samarbete med vår församling. Föredragshållare är p. Chikezie Onuoha msp och Ntamazeze Janviere. Kvällens tema är God, Faith and Money. Övriga tillfällen är 6 april, 4 maj och 25 maj. Alla gånger kl. 19. Föredragen hålls på engelska.

FÖRSAMLINGSMÖTE

Årets församlingsmöte ( årsmöte) hålls efter mässan på svenska söndagen den 18 mars 2018.Alla församlingsmedlemmar uppmanas delta. Har du några förslag? Skicka dem till expeditionen eller ge dem till någon av pastoral– och ekonomirådets ledamöter. Dagordning,

verksamhetsberättelse, årsbokslut samt revisionsberättelse kan hämtas från expeditionen veckan innan mötet.

FASTERETRÄTT

Årets fastereträtt leds av p. Fredrik Emanuelsson OMI. Den äger rum 16-18 mars. Vi börjar med korsvägsandakt kl. 17.45 fredagen den 16 mars och avslutar med den heliga mässan kl 11 den 18 mars.

DJUP I SKRIFTEN SERIE- BIBELKURS

Diakon Björn Håkonsson återkommer till församlingen fredagen den 23 februari Efter kvällsmässan  talar han om Johannesskrifterna. Evangeliet, breven, Uppenbarelseboken..  

KURS OM STIFTETS BEREDSKAPSPLAN

Alla som har några uppdrag i kyrkan är skyldiga att genomgå kurs om stiftets beredskapsplan mot sexuella övergrepp på barn och ungdomar. Så du som inte gått kursen förväntas delta  lördagen den 24 februari på eftermiddagen.

STIFTSKOLLEKT

Nästa söndag den 11 februari upptas kollekt för den Heliga Stolen.

BE MED PÅVEN I FEBRUARI 2018

UNIVERSELL

Att de  som har materiell, politisk eller andlig makt, ska kunna motstå varje lockelse till korruption.

VÄLKOMMEN TILL TJEJLÄGER

Tema: Kvinnan Guds mästerverk ”långt mer än pärlor är hon värd”

Plats: På Marielund, Ekerö,

16-18 Feb, Åldersgräns: 15-28

Pris 400 kr. sista anmälningsdag: 5 feb via www.suk.se

VÄLKOMMEN TILL LÄGER OM KATOLSK MANLIGHET

Tema: Att leva som katolsk man.

Plats Bockaberg i Floda

16 -18 februari. Åldersgräns 18-28 år

Pris 400 kr. Sista anmälningsdag 2 februari via www.suk.se

6 SÖNDAGEN UNDER ÅRET

3 Mos  13:1-2, 44-46, Ps 32:1-2,5,11, 1 Kor  10:31-11:1,Mark 1:40-45

 

INFORMATION IN ENGLISH

THANK YOU!

We wish to thank all those who made the celebration of MSP Day and the 4th anniversary of El Shaddai Charismatic Prayer Partners a huge success.  Thanks for your prayers and gifts to the MSP and for joining the Associate Missionaries of St Paul (AMSP).

LECTURE SERIIES—A  SUSTAINABLE DEVELOPMENT GOALS SEMINAR

SAID Sweden is happy to announce the resumption of  its seminar series in collaboration with St Mary Magdalena parish aimed  at contributing to the achievement of  the United Nation’s Sustainable Development Goals (SDGs).  Topic: God, faith and money.  Date: 9 Feb,  7 pm. (saidsweden.se) Would you like to support the work of SAID Sweden?  You can make your donations via Swish 1236942502 or bank giro  381 0066

TABERNACLE LIGHT

The Tabernacle light burns this week for the  youths of Gothenburg especially those residing in Angered.  Please let us join  in prayer that the favour of God may find him in this present situation. 

RCIA

Are you unbaptized adult , or baptized in a different religious community, not having received the Eucharist and not confirmed? There is opportunity for you to join us in our Rite of Christian Initiation of Adults. This will make it possible for you to receive the three Sacraments at the same time. The programme will end at Easter .

SPECIAL OFFERING FOR THE  CHAIR OF PETER

There will be a special offering for the Chair of St Peter next Sunday. We appreciate your generosity. The feast celebrates the mission of peter & his successors  to tend Christ’s flock keeping it united

 

 

 

Webbdesign: Peter Tynkkynen