MÄSSTIDER OCH INFORMATION, veckoblad Påskafton och Påskdagen 31mars -1 april 2018

PÅSKAFTON och PÅSKDAGEN 2018

1:a läsningen

Apg. 10:34a, 37-43

Psaltaren                                      Ps 118:1-2, 16-17, 22-23;
2:a läsningen  Kol 3:1-4 eller I Kor 5:6b-8 
Evangeliet  Joh. 20:1-9 eller Mark 16:1-8 eller Luk 24: 13

PÅSKVAKAN 31 mars

11.00 Matvälsignelse, därefter möjlighet till bikt

22.00 Uppståndelsens mässa– Vigning av eld+ påskljuset på gården

PÅSKDAGEN—Söndag 1 april

09.30 Mässa på polska

11.00 Mässa på svenska

17.00 Mässa på engelska

18.30 Mässa på kroatiska

ANNANDAG PÅSK 2 april

11.00 Mässa

Tisdag i påskoktaven 3 april 

18.00 Vesper

18.30  Mässa

Onsdag  i påskoktaven 4 april 

18.00 Vesper

18.30 Mässa 

Torsdag i påskoktaven 5 april

18.00 Vesper

18.30 Mässa 

Fredag i påskoktaven 6 april

18.00 Vesper

18.30 Mässa 

Lördag i påskoktaven 7 april

10.00 Mässa

 

FÖRTÄRRING EFTER PÅSKVAKAN

Alla är välkomna till församlingssal efter Påskvakans heliga Mässan till en enkel förtäring. Det blir en tradition i vår församling. Tack vore familjen Backmans som har varje år ställt upp och förberetts detta.

TRANSPORT EFTER PÅSKVAKAN

Om du har bil och har möjlighet att  skjutsa någon hem efter påskvakan respektive om du behöver skjuts hem vårgod och se Berit eller Doris efter den Heliga Mässan

TILLBEDJAM TILL JESU HJÄRTA

Att tillbedja Herren är också att vänta på honom. Den som tillber honom i det allraheligaste sakrament förnyar sin stryka  i den uppståndne Herren. Tillbedjan äger rum varje första fredag i månaden kl.17.45. Kom och låt och tillbedja honom.

FÖREDRAGSSERIE– HÅLLBARA UTVECKLINGSMÅL– AGENDA 2030

Den 6 april fortsätter vi  med vår serie om 4 föreläsningar, där arrangören är SAID SWEDEN i samarbete med vår församling. Föredragshållare är p. Chikezie Onuoha msp och Ntamazeze Janviere.  Temat denna gång är: ’Financial Responsibility’. Övriga tillfällen är 4 maj och 25 maj. Alla gånger kl. 19. Föredragen hålls på engelska.

STIFTETS FASTEINSAMLING 2018

Efter fyra års strider om Aleppo är förstörelsen stor och livet för befolkningen är mycket svårt. Aleppo är ett viktigt centrum för de kristna i Syrien och Caritas har ett stort arbete på gång i såväl stadens västra som östra del för att hjälpa dem som kämpar med vardagens och framtidens utmaningar.  Årets fasteinsamling går till Caritas Syrien för stöd till Aleppos återuppbyggnad. Stort tack för er generösa gåvor på palmsöndagen.

VÄRLDSUNGDOMSDAGAR

Hålls i Panama 22-27 januari 2019.  Åldersgräns 18 år. Anmälningsperiod 1 januari-30 april 2018. Pris 15.000 kronor. Se www.panama2019.PA. Anmäld dig på www.suk.se Programmet ligger på bordet i vapenhuset.

SPRÅKUNDERVISNING

Nybörjare tisdag kl.18.00, mellangruppen tisdag kl.17; avancerade torsdag kl. 17.00.  OB : Ingen undervisning under Stilla veckan och påskveckan; tisdagsgrupperna träffas igen den 10 april, torsdagsgrupperna den 12 april.

TROSUNDERVISNING

8 april, 2 april, 13 maj, 27 maj, 10 juni.

BE MED PÅVEN I APRIL 2018

UNIVERSELL

Universell: att de styrande med ansvar för ekonomin har modet att avvisa alla former av utslagning, och finner nya öppningar inom ekonomin.

Vill du delta i påvemässor, liturgiska förrättningar med påven eller i generalaudiensen som påven brukar hålla varje onsdag? Då behöver du förhandsbeställa gratisbiljetter.

Du får inträdesbiljetter till arrangemangen via websidan för "Prefekturen för det påvliga hushållet" (Prefettura della Casa Pontificia).

BIBELN I DITT LIV

Det är väl känt att likgiltighet för Bibeln också är likgiltighet för Gud. Läs Bibeln! I den talar Gud till dig på ett speciellt sätt. Hans ord är Hans makt. 

För dig som längtar efter bibelfördjupning finns det två terminer halvfart distans kurs samt resa till det Heliga landet en vecka i mars. Kursen arrangeras av Sankta Elisabets Folkhögskola –www.elisabet.se och startar  den 20 Augusti 2018. Ansök senast 15 maj.

STÄDNING AV KYRKAN

Denna vecka städas kyrkan av  svenska gruppen; tack för hjälp!

EVIGHETSLAMPAN BRINNER
Under veckan brinner evighetslampan i tacksägelse för familjen Joe Chima. Låt oss tänka på dem under veckan.  Du kan boka evighetslampan för dig och de som du vill be för. Ring expeditionen på 031 78 77 600. Man ger ett stipendium som stöd till församlingens karitativa arbete på minst 100 kronor.

DEN GUDOMLIGA BARMHÄRTIGHETENS SÖNDAG
Apg 4:32-35; Ps 118: 2-4, 13-15, 22-24; 1 Joh 5: 1-6; Joh 20:19-31

 

INFORMATION IN ENGLISH

APPRECIATION FOR LENTEN OFFERING

We wish to expression our heartfelt thanks for your generous offering on Palm Sunday to the diocesan Lenten collection for the rebuilding of Aleppo.

FR MIKE AWAY FOR HOLIDAYS

Fr Mike will be travelling for holidays for about two months. We pray for Gods’ protection and a joyful rest. We regret the misinformation about the French course.

TABERNACLE LIGHT

The Tabernacle light burns in thanksgiving to God for the family of Jeo Chima. Please let us remember them in our prayers this week.  Do you want the tabernacle light to burn for you and your loved ones in any particular week, please contact the parish on 031 78 77 600.

THOSE WHO ARE NOT RECEIVING THE HOLY COMMUNION.

We wish to encourage those who are not receiving the most Holy Eucharist because of their state in life to  make an effort to discuss their challenges in this regard with any of  our priests

SEMINAR- SAID SWEDEN

Our seminar series continues on 6 April with the theme: Financial Responsibility. This seminar will help to develop you skills for financial responsibility, a must in our age.

We like to thank all who have been supporting SAID in fighting extreme  poverty among marginalized women and children. Work on our  Maria Magdalena Women & Youth Entrepreneurship Centre is progressing .

HAPPY EASTER!

Apostle Paul tells us that without Easter, our Christian faith would be empty. It is the reason for our life. Nothing can be more important than celebrating this greatest of events in history. On behalf of the parish, may we wish you a joyful Easter. Christ is Risen. He is truly Risen!

 

 

Webbdesign: Peter Tynkkynen