MÄSSTIDER OCH INFORMATION, veckoblad 5:e påsksöndagen 29 april 2018 B

Femte påsksöndagen

1:a läsningen Apg. 9:26-31
Psaltaren                                      Ps 22:26-28, 30-32
2:a läsningen  1 Joh 3: 18-24
Evangeliet  Joh 15:1-8

Lördag 28 april

14 .00 Mässa med El Shaddai Grupp

Söndag 29 april

09.30 Mässa på polska

11.00 Mässa på svenska

17.00 Mässa på engelska

Måndag 30 april

18.00  Vesper

18.30  Mässa

Tisdag 1 maj, S:t Josef arbetaren 

18.00 Vesper

18.30  Mässa

Onsdag  2 maj , S:t Athanassios

18.00 Vesper

18.30 Mässa 

Torsdag 3 maj, S:t Filippos och S:t Jakob, Apostlar, fest

18.00 Vesper

18.30 Mässa 

Fredag 4 maj

18.00 Vesper

18.30 Mässa 

Lördag 5 maj

10.00 Mässa

 

MARIA MÅNAD- MAJ

Maj är traditionell Jungfru Maria, Herrens Moders månad. Kyrkan inbjuder oss att be speciellt med och be för Jungfru Marias förböner. Med anledningen av detta kommer vi att avsluta vardag mässorna under denna månad med rosenkransensbön. Välkomna att be och ära hon som änglarna ärar och alla släkte ska ära.

SAID SWEDEN SEMINASERIER-HÅLLBAR UTVECKLINGSMÅL - AGENDA 2030

Den 4 maj fortsätter vi med temat: ’Financing for Development’.  Språket är engelska och alla är välkomna. Kl 19.00 efter kvällsmässa. Vill du stödja SAID Sweden i dess arbete för marginaliserade kvinnor och barn? Swisha 1236942502

VALLFÄRD TILL OSKARSTRÖM

Årets rosenkransvallfär till Oskarström äger rum den 26 maj. Alla barn som deltar i trosundervisning tillsammans med föräldrar och kateketerna förväntas delta. Alla barn åker grattis medan vuxna betalar 150 kr. Du får gärna betala via swish eller betala kontant till Robert eller Doris. Busen tar 50 personer . Först till Kvarn gäller. Samling på gården kl. 07.45. Avfärd kl 08.00. Hemresan från Oskarström kl 16.00. Glöm inte att ta mat och dryck. Var god anmäl dig.

TRÄDGÅRDSDAGEN

Den sker lördagen den 12 maj och börjar med morgonmässa kl 10.00. Välkomna!

TILLBEDJAN TILL JESU HJÄRTA

Adoration till Jesu Hjärta hålls i församlingen varje första fredagen i månad kl 17.45. Nästa gång blir  4 maj 2018. Välkomna!

ENGAGEMANG I FÖRSAMLINGEN

Först vill jag börja med att rikta ett stort tack till er alla som deltog aktivt i påskfirandet. Ert deltagande och feedback betyder allt för vår församlings arbete. Utan att ni visar intresse kan inte vår församling veta exakt vad vi skall förbättra och utveckla för att motsvara era behov och pastoralstrategi utvecklas. Arbetet i församlingen kräver alla medlemmars insats, engagemang och intresse så att tillsammans vi kan ta fram nya verktyg för att bemöta de utmaningar som vi står inför som troende i dagens samhälle. 

VÄRLDSUNGDOMSDAGAR

Hålls i Panama 22-27 januari 2019.  Åldersgräns 18 år. Anmälningsperiod 1 januari-30 april 2018. Pris 15.000 kronor. Se  www.panama2019.PA. Anmäld dig på www.suk.se Programmet ligger på bordet i vapenhuset.

SUK

Du som är barn/ungdom är väl med i SUK, Sveriges Unga Katoliker? Om inte gå in på deras hemsida www.SUK:SE och anmäl dig som medlem. Det är gratis. Alla medlemmar som är under 13 år får tidningen Angelus gratis hem i brevlådan. Angelus utkommer  med fyra nummer per år.

BE MED PÅVEN I APRIL 2018

UNIVERSELL

Universell: att de styrande med ansvar för ekonomin har modet att avvisa alla former av utslagning, och finner nya öppningar inom ekonomin.

Vill du delta i påvemässor, liturgiska förrättningar med påven eller i generalaudiensen som påven brukar hålla varje onsdag? Då behöver du förhandsbeställa gratisbiljetter. Du får inträdesbiljetter till arrangemangen via websidan för "Prefekturen för det påvliga hushållet" (Prefettura della Casa Pontificia).

BIBELN I DITT LIV

Det är väl känt att likgiltighet för Bibeln också är likgiltighet för Gud. Läs Bibeln! I den talar Gud till dig på ett speciellt sätt. Hans ord är Hans makt.   För dig som längtar efter bibelfördjupning finns det två terminer halvfart distans kurs samt resa till det Heliga landet en vecka i mars. Kursen arrangeras av Sankta Elisabets Folkhögskola –www.elisabet.se och startar  den 20 Augusti 2018. Ansök senast  15 maj.

EVIGHETSLAMPAN BRINNER
Under veckan brinner evighetslampan i tacksägelse för familjen Freddie. Låt oss tänka på dem under veckan.  Du kan boka evighetslampan för dig och de som du vill be för. Ring expeditionen på 031 78 77 600. Man ger ett stipendium som stöd till församlingens karitativa arbete på minst 100 kronor.

SJÄTTE PÅSKSÖNDAGEN
Apg 9:26-31; Ps 22:26B-28, 30-32; 1 Joh 3:18-24; Joh 15:1-8

 

INFORMATION IN ENGLISH

MONTH OF MARY, GOD’S MOTHER- 

The month of May is traditionally known in the Church as the month of Mary. The Church invites us to join with the Mother of God in prayer through the recitation of the Rosary. It is an opportunity to deepen our devotion to Mary, and to ask for her maternal protection. Throughout this month, we shall pray the rosary after every evening Mass except on Friday the 4th of May when we have a seminar.  We invite all to come call Mary blessed just as the Scripture declares that all generations will. We honour she whom angles honour.

SAID SWEDEN SEMINAR-SERIES-SUSTAINABLE DEVELOPMENT GOALS 2030

This seminar aimed  at contributing to the achievement of  the United Nation’s Sustainable Development Goals (SDGs) continues on Friday May 4, with the Topic: Financing for Development  at 7 pm. (saidsweden.se) This seminar will help you understand the basic principles of creating finance for individual or community development. We like to thank all who have been supporting SAID in fighting extreme  poverty among marginalized women and children. Work on our  Maria Magdalena Women & Youth Entrepreneurship Centre is progressing . Would you like to support the work of SAID Sweden?  You can make your donations via Swish 1236942502 or bank giro  381 0066

PILGRIMAGE TO OSKARSTRÖM

The Annual Rosary pilgrimage for  all west Sweden Catholics to Oskarström takes place on Saturday 26 May. All the young people taking part in our religious classes and their catechists are required to participate in the pilgrimage. It costs 150 kr for adults and free for children. You could pay to Robert or Doris. It is also possible to swish and indicate ‘Oskarström’. We gather at the church by 07.45. The  Bus leaves at exactly 8:am.

THE BIBLE IN YOUR LIFE

It is a known  fact that ignorance of the Bible is also ignorance of God. It is unfortunate that many Catholics are not investing in the word of God. Please read your Bible. In it God speaks to you in a special way. In His word is His power!

 

Webbdesign: Peter Tynkkynen