MÄSSTIDER OCH INFORMATION, veckoblad vk 20, 7:e påsksöndagen 13 mai 2018

Sjunde påsksöndagen

1:a läsningen Apg. 1:15-17, 20ac, 21-26
Psaltaren                                      Ps 103
2:a läsningen  1 Joh 4: 11-16
Evangeliet  Joh 17:11b-19

Lördag  12 mai

10.00 Mässa

Söndag  13 mai

09.30 Mässa på polska

11.00 Mässa på svenska

17.00 Mässa på engelska

Måndag 14 mai

18.00  Vesper

18.30  Mässa, S:t Mattias, Apostel

19.00 Rosenkransen

Tisdag 15 maj

18.00 Vesper

18.30  Mässa

19.00 Rosenkransen

Onsdag  16 maj

18.00 Vesper

18.30 Mässa 

19.00 Rosenkransen

Torsdag 17 maj

18.00  Vesper

18 .30  Mässa

19.00  Rosenkransen

Fredag 18 maj

18.00 Vesper

18.30 Mässa, S:t Erik, Konung och Martyr

19.00 Rosenkransen

Lördag 19 maj

10.00 Mässa

 

TRÄDGÅRDSDAGEN

Stort tack till alla som deltog i trädgårdsdagen igår. Det var mycket fint arbete som vi gjorde och kyrkan och trädgården lyder i skönhet. Vi står i tacksamhets skuld till trädgårdsgruppen som planerade  och ledde  dagen.

KALLELSE TILL PASTORAL OCH EKONOMIRÅDET

Sammanträdet äger rum den 17 maj . Vi börjar med mässa 18.30. De som har lust att delta vid vespers är välkomna kl 18.00.

MARIA MÅNAD

Maj är traditionell Jungfru Maria, Herrens Moders månad. Kyrkan inbjuder oss att be speciellt med och be för Jungfru Marias förböner. Med anledningen av detta kommer vi att avsluta vardag mässorna under denna månad med rosenkransensbön. Välkomna  att be och ära hon som änglarna ärar och alla släkte ska ära.

VALLFÄRD TILL OSKARSTRÖM

Årets rosenkransvallfär till Oskarström äger rum den 26 maj. Alla barn som deltar i trosundervisning tillsammans med föräldrar och kateketerna förväntas delta.

Alla barn åker grattis medan vuxna betalar 150 kr. Anmälan kan göras på expeditionen tel 031 78 77 600  eller på listan som ligger på bordet i vapenhuset. Du får gärna betala via swish eller betala kontant till Robert eller Doris.

Andlig Ledare: Anders Kardinal Arborelius OCD

Tema: ”Vår inte rädd, Maria, du har funnit nåd hos Gud”

Busen tar 50 personer . Först till Kvarn gäller. Samling på gården kl. 07.45. Avfärd kl 08.00. Hemresan från Oskarström kl 16.00 och beräknas tillbaka kl 19.00. Glöm inte att ta mat och dryck.

ENGAGEMANG I FÖRSAMLINGEN

Först vill jag börja med att rikta ett stort tack till er alla som deltog aktivt i påskfirandet. Ert deltagande och feedback betyder allt för vår församlings arbete. Utan att ni visar intresse kan inte vår församling veta exakt vad vi skall förbättra och utveckla för att motsvara era behov och pastoralstrategi utvecklas. Arbetet i församlingen kräver alla medlemmars insats, engagemang och intresse så att tillsammans vi kan ta fram nya verktyg för att bemöta de utmaningar som vi står inför som troende i dagens samhälle. 

SUK

Du som är barn/ungdom är väl med i SUK, Sveriges Unga Katoliker? Om inte gå in på deras hemsida www.SUK:SE och anmäl dig som medlem. Det är gratis. Alla medlemmar som är under 13 år får tidningen Angelus gratis hem i brevlådan. Angelus utkommer  med fyra nummer per år.

BE MED PÅVEN I  MAI 2018

UNIVERSELL

Universell: att lekmännen troget följer sin kallelse genom att, på ett kreativt sätt möta dagens utmaningar.

Vill du delta i påvemässor, liturgiska förrättningar med påven eller i generalaudiensen som påven brukar hålla varje onsdag? Då behöver du förhandsbeställa gratisbiljetter. Du får inträdesbiljetter till arrangemangen via websidan för "Prefekturen för det påvliga hushållet" (Prefettura della Casa Pontificia).

BIBELN I DITT LIV

Det är väl känt att likgiltighet för Bibeln också är likgiltighet för Gud. Läs Bibeln! I den talar Gud till dig på ett speciellt sätt. Hans ord är Hans makt.   För dig som längtar efter bibelfördjupning finns det två terminer halvfart distans kurs samt resa till det Heliga landet en vecka i mars. Kursen arrangeras av Sankta Elisabets Folkhögskola –www.elisabet.se och startar  den 20 Augusti 2018. Ansök senast  15 maj.

EVIGHETSLAMPAN BRINNER
Under veckan brinner evighetslampan i tacksägelse för familjen Ethel. Låt oss tänka på dem under veckan.  Du kan boka evighetslampan för dig och de som du vill be för. Ring expeditionen på 031 78 77 600. Man ger ett stipendium som stöd till församlingens karitativa arbete på minst 100 kronor.

FÖRSTA HELIGA

I år blir det ingen första heliga kommunionen för den svenska gruppen. Däremot har vi för den engelska gruppen den 3 juni kl 5.00

PINGSTDAGEN
Apg 2:1-11; Ps 104; Gal 5:16-25 (1Kor 12: 3b-7, 12-13); Joh 15: 26-27, 16: 12-15 (Joh 20: 19-23)

 

INFORMATION IN ENGLISH

APPRECIATION

On behalf of the  parish , I wish to thank all those who turned out for  the parish general clean-up yesterday. We did a wonderful work.  May the Lord richly bless you all.

FIRST HOLY COMMUNION  -3  JUNE

The first holy communion for the English community holds on Sunday 3 June at 5 pm . General preparations, confession and information meeting for all participants and their parents or guardians will hold on  Friday 1 June  at 6.30 pm. Candidates for first holy communion are required to go to confession.

MONTH OF MARY, GOD’S MOTHER

The month of May is traditionally known in the Church as the month of Mary. The Church invites us to join with the Mother of God in prayer through the recitation of the Rosary. It is an opportunity to deepen our devotion to Mary, and to ask for her maternal protection. Throughout this month, we shall pray the rosary after every evening Mass except on Friday the 4th of May when we have a seminar.  We invite all to come call Mary blessed just as the Scripture declares that all generations will. We honour her whom angles honour.

PILGRIMAGE TO OSKARSTRÖM

The Annual Rosary Pilgrimage for  all west Sweden Catholics to Oskarström takes place on Saturday 26 May. All the young people taking part in our religious classes and their catechists are required to participate in the pilgrimage. It costs 150 kr for adults and free for children. You could pay to Robert or Doris. It is also possible to swish and indicate ‘Oskarström’. We gather at the church by 07.45. The  Bus leaves at exactly 8:am.  Leader: Anders Cardinal  Arborelius OCD.

THE BIBLE IN YOUR LIFE

It is a known  fact that ignorance of the Bible is also ignorance of God. It is unfortunate that many Catholics are not investing in the word of God. Please read your Bible. In it God speaks to you in a special way. In His word is His power!

 

 

Webbdesign: Peter Tynkkynen